Autor: Jane Austen
Tytuł oryginalny: Pride and Prejudice
Data wydania: 28 styczeń 1813
Liczba stron: 368
Wydawnictwo: Świat książki
Ocena: 11/10
Cena z tyłu książki: brak
Najgłośniejsza powieść Jane Austen, na podstawie której zrealizowano równie głośny film. Nawiązuje do niej Helen Fielding w bestsellerowym Dzienniku Bridget Jones. Niepozbawiona ironii i humoru kostiumowa opowieść o zamążpójściu.
Rzecz dzieje się na angielskiej prowincji na przełomie XVIII i XIX wieku. Niezbyt zamożni państwo Bennetowie mają nie lada kłopot – nadeszła pora, by wydać za mąż ich pięć dorosłych córek. Sęk w tym, że niełatwo jest znaleźć odpowiedniego męża na prowincji. Pojawia się jednak iskierka nadziei, bo oto posiadłość po sąsiedzku postanawia dzierżawić pewien młody człowiek, przystojny i bogaty...
źródło opisu: Wydawnictwo Świat Książki, 2014
Książkę tą przeczytałam za drugim podejściem, wypożyczyłam ją we wrześniu zeszłego roku, nie mogłam jednak przez nią przejść i oddałam ją, natomiast na święta dostałam własny egzemplarz. W końcu zebrałam się do przeczytania jej i jestem pod ogromnym wrażeniem. Książka ta mimo, że ma 203(!!) lata jest naprawdę wspaniała. Jestem szczerze zakochana w dziele Jane Austen i mam nadzieję, że inne jej książki też mnie zachwycą.
Cała historia zamążpójścia wszystkich panien Bennet jest świetnie opowiedziana, w zabawny na swój sposób sposób. (Dosyć dziwnie to brzmi, ale mam nadzieję, że mnie zrozumiecie.) Dzięki tej książce poczułam jakbym sama mogła żyć tam, pośród bali, takiego towarzystwa, nie straszny byłby mi brak internetu i bardzo cieszyłabym się z pisania listów.
Książka odbiega od naszych czasów i to właśnie jest w niej tak bardzo wyjątkowe, razem z nią jesteśmy w stanie przenieść się w czasie, zobaczyć, choć po części jak kiedyś wyglądała w tedy Anglia i poznać uroki hrabstw jak np.: Derbyshire.
Powiem wam, że przy książce tej zdarzało i się naprawdę śmiać, zwłaszcza z głupoty pani Bennet i nie tylko jej, ale również z niedorzeczności jej najmłodszych córek.
Jest to książka z której można wyciągnąć tak wiele, leczy wydaje m się, że nie będzie dobra dla każdego gdyż jest to książka pisana starszym językiem i rożni się od naszych współczesnych obyczajówek, sęk w tym iż może być źle interpretowana, bądź nie jasna w niektórych momentach. Polecałabym ją osobą które skończyły 15 lat, ewentualnie 14, zależy to od twoich "możliwości", bo komu przyjemnie czytałoby się książkę nie rozumiejąc jej lub czytając 5 razy tą samą stronę?
Pozdrawiam Julia :)
`Myśl o przeszłości tylko wtedy, kiedy może ci ona sprawić przyjemność'